Home

Cytaty

Nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry.
Witamy na stronie głównej portalu
ZWIEDZAJ ŚWIAT ... SIEDZĄC W DOMU Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Niedziela, 29. Marzec 2020 13:25

Przymus domowej izolacji może być frustrujący. W tej sytuacji dla wielu nieodzownym przyjacielem zawsze były książki, a te w sposób naturalny zapewnia biblioteka (choć ostatnio wyłącznie ich wersję elektroniczną). Lektura książek może nas przenieść w inne światy, zapewniając wzbogacenie poznawcze, ale też pełnię wrażeń i doznań emocjonalnych. Pewnym substytutem w realizacji tych funkcji może być relacja z jednostkowego doświadczenia, zwłaszcza jeśli narracja zostaje zilustrowana.
A zatem ... może by tak przenieść się tam, gdzie był Indiana Jones? Wszyscy pamiętamy scenę z filmu „Ostatnia krucjata", w której bohater, po licznych awanturniczych przygodach, wreszcie znajduje Św. Graala w tym oto wspaniałym obiekcie.

1


Nie jest on przejawem niezwykłej kreatywności scenarzysty, ale istnieje naprawdę. Żeby go zobaczyć na własne oczy trzeba wyprawić się do Jordanii - państwa położonego w regionie Bliskiego Wschodu. Prawdziwym skarbem tego kraju jest Petra, która w 2007 roku ogłoszona została jednym z siedmiu nowych cudów świata! Popatrzmy czym tak zachwyca to wykute w skale starożytne miasto. Archeologowie utrzymują, że miejsce to zamieszkiwały różne grupy koczowników już od czasów paleolitycznych. Jednak to dopiero Nabatejczycy, którzy osiedlili się tam najprawdopodobniej już od 6 wieku p.n.e., nadali mu znaczenie i materialny wyraz, który wciąż budzi zachwyt licznych turystów. Prawdziwy rozkwit, który przypadł na okres od 3 wieku p.n.e. do 1 wieku naszej ery, miasto zawdzięcza swojej lokalizacji na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Dziś powiedzielibyśmy, że Nabatejczycy wykazali się duchem przedsiębiorczości i żyłką do interesów, skoro potrafili czerpać duże zyski z obsługi karawan i pobierania opłat handlowych. Wejdźmy zatem do ich stolicy, aby przekonać się jak sensownie zagospodarowali te przychody. Aby zachwycić się tymi materialnymi przejawami świetności Petry najpierw trzeba przejść przez wąwóz Siq.

2


Więcej…
 
KRESOWE WSPOMNIENIA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 02. Marzec 2020 00:00

plakat1

plakat2

Więcej…
 
ZRÓB SOBIE LALKĘ-MOTANKĘ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 02. Marzec 2020 00:00

plakat

 
BYĆ JAK GARNCARZ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 27. Luty 2020 08:06

W ramach naszego cyklu zawodoznawczego zdarza się czasem spotkanie z artystą, choć ten swój fach bardziej traktuje jak powołanie i misję, niż zwyczajowa profesję.
W tej roli wystąpiła Wiktoria Borowiec - absolwentka wrocławskiej ASP, która swoimi umiejętnościami w zakresie ceramiki podzieliła się z grupą dzieciaków otwartych na kreatywne działanie. Najpierw jednak, zgodnie z konwencją tego tradycyjnego cyklu, przeczytała co o jej ceramicznej domenie mówi literatura – była to baśń o garncarzu.

1


Kolejnym źródłem inspiracji dla tych, którzy już za chwilę zadebiutują jako owi garncarze, był pokaz form wykonanych przez Panią Wiktorię.

2


Potem, pod fachowym okiem naszego gościa, niejedno dziecko odkryło przyjemność ugniatania gliny i radość nadawania jej celowego kształtu. Z tak plastycznego materiału zręczne ręce mogły ulepić naczynie, ale mogły też stworzyć figurkę zwierzaczka na miarę własnej fantazji.

3


 
BLISKIE SPOTKANIE ZE ŚLĄSKIM REMBRANDTEM Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 21. Luty 2020 13:10

11

Skupieni w Saloniku Artystycznym nasi miłośnicy sztuki takiej okazji przegapić nie mogli. Dzięki staraniom wrocławskiego Muzeum Narodowego w jego odpowiednio zaaranżowanym Pawilonie Czterech Kopuł można obejrzeć znów scalony dorobek Michaela Willmanna, obejmujący prawie 100 dzieł, czyli 1/3 spuścizny tego barokowego mistrza. To okazja wyjątkowa. Chociaż Willmann prawie całe swoje dorosłe życie spędził w opactwie w Lubiążu, wypełniając je ogromną aktywnością twórczą na rzecz cystersów, to jego monumentalne dzieło podnoszące wspaniałość ich kompleksu, dziś jest mocno rozproszone. Największe wrażenie robi cykl martyriów - kiedyś wypełniający przestrzeń lubiąskiej świątyni, po wojnie trafił do kościołów archidiecezji warszawskiej. Sceny męczeństwa apostołów, ponownie złączone w ciąg wielkoformatowych obrazów, zamieniają się w iście barokowy teatr okrucieństwa. Drastyczność tematu zostaje spotęgowana przez typową dla baroku silną ekspresję, której źródłem jest sama forma malarska – pełna dynamicznego rozmachu w układzie kompozycyjnym i sposobie kształtowania materii malarskiej. Właśnie te wartości czysto estetyczne są najlepszą próbką talentu artysty, który doceniali już jego współcześni skoro zwali go „śląskim Apellesem"; przylgnęło też do niego zaszczytne porównanie do Rembrandta. Teraz my mogliśmy potwierdzić słuszność tych opinii.

12

Długą i satysfakcjonującą wędrówkę po ekspozycji dzieł Willmanna zakończyliśmy w sali immersyjnej, gdzie oryginalna projekcja filmowa umożliwiła nam doświadczenie świetności i destrukcji kompleksu w Lubiążu uznawanego – w dużej mierze za sprawą „opus magnum" Willmannna - za arcydzieło śląskiego baroku. To był bardzo spektakularny, ale i poruszający przekaz.

13


14

Po takiej dawce silnych emocji, ale i potężnym zmęczeniu nóg, odpoczynku szukaliśmy w muzealnej kawiarence.

15


Ta chwila relaksu wystarczyła, aby powrócił nasz apetyt na sztukę. Odwiedziliśmy jeszcze główną siedzibę Muzeum, by delektować się pięknem secesyjnej formy na niedawno otwartej wystawie utrzymanych w tej stylistyce artefaktów z metalu. Naszą artystyczną peregrynację zakończyliśmy w Galerii Miejskiej, dopełniając wrażenia o nowoczesną estetykę abstrakcyjnego przekazu.

16


Niektórych ta estetyka dosłownie wchłonęła.

17


Ostatnia zmiana Piątek, 21. Luty 2020 13:33
 
FERIE, FERIE I PO FERIACH Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 21. Luty 2020 13:06

Radosny czas ferii dobiega końca, ale ileż się w międzyczasie wydarzyło! Przede wszystkim był to czas zabawy, ale i wyzwolonej kreatywności. Czasem dość oczywistą inspiracją były okoliczności. Nic w tym dziwnego, że „Walentynki" sprowokowały - zarówno tych młodych, jak i tych nieco starszych – do tworzenia symbolicznych serc.

1


Wszakże, owe serca po rozłożeniu nieoczekiwanie zamieniały się w sympatyczny psi pyszczek. Tak, zwierzątka także należy objąć naszym uczuciem.

2


Pozytywne emocje wzbudza również kot, nawet taki ... z papierowych talerzyków.

3


Podczas takich zajęć pomysłowość dzieci, a zarazem zręczność ich palców na tyle wzrosły, że kolejne warsztaty toczyły się pod profesjonalnym okiem artystki – Wiktorii Borowiec.

4


Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting