Home

Cytaty

Nie kocham cię za to, kim jesteś, ale za to, jaki jesteś, kiedy przebywam z tobą.
Witamy na stronie głównej portalu
ZRÓB TO SAM Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 07. Luty 2019 20:48

plakat

 
I TY MOŻESZ ZROBIĆ SAMOCHÓD Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 01. Luty 2019 21:03

1

Dzieci, które spędzają u nas ferie, przekonał o tym instruktor modelarstwa – Pan Jarosław Struczyk. Zachęcone tym wyzwaniem i wspomagane przez doświadczonego modelarza ochoczo wzięły się do pracy.

2


Chłopcy pozostali przy konstruowaniu samochodu, ...

3


... zaś dziewczynki wolały zbudować dom.

4


W obu przypadkach pełny sukces!

Więcej…
 
NIEZWYKŁY PRZEWODNIK Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 30. Styczeń 2019 14:46

1

Nasz gość – Włodzimierz Ranoszek jest licencjonowanym przewodnikiem turystycznym po Dolnym Śląsku. Ponieważ nasze dzieciaki oprowadzał po Wrocławiu, ale tym baśniowym, a zatem nie do końca mieścił się w ramach konwencjonalnego przewodnika turystycznego. W wystylizowanym stroju, z lirą korbową w ręku, słowem i pieśnią wydobywał magię nawet ze znanych miejsc stolicy regionu. Młodzi słuchacze poddali się urokowi legend i opowieści, ale też porwały ich dźwięki nastrojowych ballad. Chętnie podjęli ton i już wkrótce dzielnie wspomagali pieśniarza swoimi głosami, a przynajmniej rytmicznymi oklaskami.

2


Walory poznawcze tego spotkania mogły zostać utrwalone, bo Pan Włodzimierz napisał ponad 30 książek i przewodników turystycznych i niektóre z nich były dostępne bezpośrednio u autora (trafiły także do naszej biblioteki). Jednak niektórzy skierowali swoje zainteresowania raczej w stronę oryginalnego instrumentu.

3


 
Ferie Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 30. Styczeń 2019 10:18

ferie 2019

 
O KOBIETACH NIE TYLKO DLA KOBIET Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 28. Styczeń 2019 16:04

1

Fakt, dominowały kobiety- zarówno na scenie, jak i na widowni – tym niemniej mężczyźni także dali wyraz zainteresowania sprawami kobiet. I nie trzeba było wzorem sufrażystek napominać ich parasolkami, choć i ten rekwizyt pojawił się jako dość oczywisty symbol kobiecej emancypacji.

2


Różne są opinie co do tego, czy Naczelnik Piłsudski wydał dekret przyznający kobietom czynne i bierne prawa wyborcze pod naciskiem feministek, ale faktem jest, że ten akt normatywny miał praktyczne konsekwencje. Istotnie, 26 stycznia 1919 roku odbyły się pierwsze wybory z udziałem Polek. Ponieważ liczy się fakt spełniony, a zatem postanowiliśmy uczcić właśnie to historyczne wydarzenie, tak ważne z punktu widzenia procesu upodmiotowienia kobiet. Uroczystego otwarcia konferencji dokonała również kobieta. Kobieta wybrana na urząd burmistrza – P. Dorota Pawnuk.

3


Ten akt otwarcia był też okazją do wysłuchania stanowiska osoby, która z uwagi na duże doświadczenie osobiste mogła podzielić się refleksjami na temat obecności kobiet w życiu publicznym. Ten głos od wewnątrz wzmocniła kolejna prelegentka, która również zna problem z własnej praktyki. Kobieta wyraziście obecna na krajowej scenie politycznej – posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Tym razem w kontekście majestatu królowej Jadwigi.

4


Naszym gościem była również dr Sylwia Spurek, która z racji sprawowanej funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich do spraw Równego Traktowania jest szczególnie kompetentna do zreferowania stanu aktualnej kondycji społecznej kobiet.

5


A co w kwestii kobiecej ma do powiedzenia nauka? Na początek opcja socjologiczna. Pani prof. Dorota Majka-Rostek omówiła zagadnienie społeczno-kulturowych barier na drodze do równouprawnienia płci, a przygotowana prezentacja sugestywnie przekonywała o sile stereotypów.

6


Głos kobiet - o tyle zrozumiały, że zgodny z ideową podstawą konferencji - nie oznacza jednak, że tematem nie interesują się mężczyźni. Po przerwie wzmocniona kawą publiczność zgromadziła się ponownie, aby wysłuchać sążnistego wykładu prof. Igora Borkowskiego. Przekaz na temat feminizacji języka okazał się tyleż bogaty poznawczo, co i humorystyczny. Zdawałoby się wyświechtane zalecenie dydaktyczne „bawiąc uczyć" ujawniło swój sens, a światło wiedzy (jak widać na zdjęciu) rozchodziło się promieniście.

7


To ewidentne, że językoznawca swój przekaz oparł na sugestywnie podanym słowie, ale kolejny temat wymagał ilustracji ikonicznej. Wspólnie z prelegentką – Marią Tyws publiczność przyjrzała się obecności kobiet w sztuce, wynosząc przekonanie, że kobiety to nie tylko modelki, ale mogą znaleźć się także po drugiej stronie sztalugi. Rozszyfrowano też prowokacyjne, choć nie tak znów absurdalne pytanie o to, czy Leonardo był kobietą.

8


Na finał przewidziano projekcję filmu „Siłaczki". Ten fabularyzowany dokument o działalności polskich sufrażystek z przełomu 19 i 20 wieku był atrakcyjną lekcją poglądową, dodatkowo wzbogaconą o ekspresję obrazu i gry aktorskiej. A zatem, na zakończenie wróciliśmy do początku, by z rozszerzoną już świadomością wdzięcznym okiem spojrzeć na pionierki kobiecej emancypacji. Konferencja, która była jubileuszowym uhonorowaniem pierwszych wyborów, w których do urn wyborczych poszły także polskie kobiety, mogła też inspirować do refleksji na temat stanu aktualnego i perspektyw w odniesieniu do kwestii kobiecej, ale i równouprawnienia w ogóle. Warto tu dodać, że jako ostatni akord ubiegłorocznych obchodów 100-lecia niepodległości RP dała też okazję do podsumowania ich strzelińskiej realizacji. Raport z projektu edukacyjno-patriotycznego przedstawiła jego koordynatorka – Krystyna Pieńkos, zaś Pani Burmistrz, dziękując licznym podmiotom zaangażowanym w tę akcję, wręczyła dyplomy i nagrody. W tym gronie znalazła się też nasza biblioteka.

9


10

Ostatnia zmiana Środa, 30. Styczeń 2019 10:20
 
WYJĄTKOWA OKAZJA - WYJĄTKOWY FILM Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 23. Styczeń 2019 09:37

silaczki plakat

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting