Home

Cytaty

Jeśli ludzie się zakochują, to nie z powodu grawitacji
Witamy na stronie głównej portalu
Do kamieniołomów, proszę! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 04. Sierpień 2009 13:29
22.07. 2009 r.


Obyś pracował w kamieniołomach! - to brzmi jak przekleństwo. W gruncie rzeczy kamieniołom ma swoją urodę (patrz zdjęcie!), a ciężka w nim praca przyciąga prawdziwych mężczyzn. To tam spotkaliśmy strongmanów (wydanie niesportowe, czyli prawdziwki), którzy tak imponowali chłopcom z naszej grupy. Panie Bibliotekarki też były pod wrażeniem, kiedy podrzucali 40-kilogramowe kostki granitu, niczym piłkę. Śledząc proces obróbki kamienia przekonaliśmy się, że praca ta wymaga siły mięśni, ale trzeba też pogłówkować, a i wrażliwość okazuje się niezbędna. Twarda granitowa skała, jaką dobywa się ze strzelińskiego złoża, wymaga – niczym powabna panna - odpowiedniego traktowania. Trzeba materiał znać i szanować jego naturalne prawa. Dlatego Panowie Kamieniarze mają w ręku fach, ale też znawstwo kamienia i ... czuły dotyk. Obcowanie z naturą uwrażliwia – piękna jest ziarnista struktura granitu, a wielka dziura w ziemi, jaka powstała wskutek eksploatacji złoża zapiera dech w piersi! Ten najgłębszy kamieniołom w Europie porywa swoją ekspresją i uwodzi walorami estetycznymi. Jesteśmy wdzięczni gospodarzom, że zechcieli nam pokazać te cuda przyrody i ludzkiej pracy, ale jednocześnie Panie Bibliotekarki jakby gorliwiej wracały do swojej lady bibliotecznej (w końcu książki – nie wyłączając albumów i encyklopedii - nie są tak ciężkie, o zapyleniu nawet nie wspomnę). Szkoda tylko, że wciąż w bibliotekach pracuje tak mało mężczyzn, a przecież nie musi to być od razu strongman!

Kompetentną i życzliwą przewodniczką (a jednak kobieta!) naszej grupy była Pani Kamila Czyrna - męskie zdecydowanie i kobiece ciepło w jednym.


Ostatnia zmiana Wtorek, 04. Sierpień 2009 13:32
Więcej…
 
WIĘCEJ O OCHRONIE ŚRODOWISKA W NASZEJ BIBLIOTECE. Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 31. Lipiec 2009 09:26

Te i wiele innych książek zasiliło nasz księgozbiór z  zakresu ekologii i ochrony środowiska.
Nasza kolekcja tematyczna została wzbogacona i zaktualizowana dzięki szczodrości Zarządu Powiatu Strzelińskiego, który ufundował duży i wartościowy zestaw literatury przedmiotu.
Wierzymy, że te ciekawe i atrakcyjne książki dla dorosłych i dla dzieci staną się skutecznym instrumentem promocji idei proekologicznych. Zachęcamy do lektury, a Donatorowi dziękujemy za cenny dar. Został on przekazany Bibliotece w uroczystej oprawie, co utrwalono na załączonych zdjęciach.

Z pełną powagą protokolarną akt przekazania daru podpisują:
Pan Zdzisław Rykała – Członek Zarządu Powiatu w Strzelinie i Maria Tyws – Dyrektor Biblioteki.


A teraz to, co bibliotekarzy cieszy najbardziej – przeglądanie nowych, pięknych nabytków.
 
29.07. 2009 r. ZOBACZYĆ KRZYWĄ WIEŻĘ W ... ZĄBKOWICACH ŚłĄSKICH Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 31. Lipiec 2009 09:23
S6302939


Aby zobaczyć krzywą wieżę, wcale nie trzeba wyprawiać się aż do Pizy. Całkiem niedaleko Strzelina, w Ząbkowicach Śląskich wieża także nieźle odchyla się od pionu. Ta gotycka budowla była głównym celem wyprawy młodych czytelników strzelińskiej Biblioteki, ale nie jedyną jej atrakcją, choć  inne ciekawostki – przynajmniej te architektoniczne – są doskonale widoczne właśnie ze szczytu tej ekstrawaganckiej budowli. Zabytki i turystyczne atrakcje  miasta poznaliśmy dzięki uprzejmości branżowych kolegów z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie.  Byli wspaniałymi gospodarzami, którzy odsłonili przed nami uroki swojego miasta, a potem strudzonych zwiedzaniem ugościli poczęstunkiem. Zaprzeczyli tym ponurej sławie swojej miejscowości, która nosiła kiedyś trwożące miano – Frankenstein!
Mieszkańcy Ząbkowic, doceniając turystyczną wartość tego związku z najsłynniejszym bohaterem horrorów, wyeksponowali ten wątek w Izbie Pamięci. Była to więc wyprawa  z dreszczykiem – wieża się chyli, a nieopodal rezyduje zombi-frankenstein. Brrr...

S6302927

Ostatnia zmiana Wtorek, 04. Sierpień 2009 09:01
Więcej…
 
JESZCZE W KINACH, A JUŻ W BIBLIOTECE! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 07. Lipiec 2009 18:18

Te filmy z powodzeniem goszczą na ekranach kin, a już można wypożyczyć je u nas i obejrzeć w gronie rodzinnym. Nawet oglądany w przysłowiowych kapciach, wszystkich wzruszy głośny melodramat o - trawestując Masłowską - miłości polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną (wszak akcja dzieje się w Legnicy, ale nie do końca polskiej). Nawet oglądany w zaciszu domowym może przestraszyć sierociniec w optyce wizjonera, który jeszcze niedawno przerażał nas Labiryntem Fauna. Grozą wieje też z odsłoniętych kulis neapolitańskiej mafii w błyskawicznie sfilmowanej książce, której sława oparta jest na dowodzie, że pisanie może być śmiertelne (na autora wydano wyrok, zaś reżyser sprytnie się zaasekurował, zapraszając na plan autentycznych mafioso). Niezbyt wesołe refleksje wzbudzi też film o drodze do szczęścia amerykańskiej middle class z pozornie idyllicznych lat 50. Z dręczącymi wątpliwościami w drażliwej kwestii pedofilii wśród księży pozostawią nas genialni odtwórcy głównych ról – Meryl Streep i Philip Hoffman. I choć to wakacje, to tak naprawdę wesołą zabawę zapewni dopiero Mamma mia!, również z Meryl Streep, ale w zasadniczo odmiennym wydaniu. Kolejne potwierdzenie ogromnego talentu aktorki. Te filmy trzeba zobaczyć!

 
Wakacyjna wypożyczalnia babć Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 01. Lipiec 2009 12:40

ww_babc

Od 2 lipca `09 uruchamiamy projekt opiekuńczo-edukacyjny na wakacje.

Rodzicu,

Masz do załatwienia ważną sprawę?

Możesz zostawić swoją pociechę pod opieką bibliotecznej “babci”!

W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek

- zawsze w godzinach od 10.00 do 12.00 -

dzieciom, które ukończyły co najmniej 3 lata

zapewniamy miłą zabawę i literacką edukację.


Kontakt telefoniczny: 071 3920281 (P. Widelska, P. Czarnecka-Kolwitz)

Zapraszamy.

Proszę spojrzeć jakie harce i swawole wymyślają nasze kreatywne i wesołe babcie wakacyjne.

1

Ostatnia zmiana Wtorek, 04. Sierpień 2009 09:17
Więcej…
 
WARSZTATY TWÓRCZEGO PISANIA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 01. Lipiec 2009 13:03
DSCF3461

Oto przestrzeń sprzyjająca skupieniu ludzi pióra. W takich to inspirujących warunkach spotyka się u nas grupa tych, co to rzeźbią w słowie. Pomaga im w tym Dariusz Pawlicki. Czwartkowe spotkania na strychu zaczynają się zawsze o godz. 16. Uczestnicy przynoszą własne teksty, które potem stają się przedmiotem fachowej analizy i konsultacji. Bywa, że otrzymują do odrobienia zadanie domowe, ale nikt nie narzeka (choć właśnie zaczęły się wakacje), bo czego się nie robi dla przyszłej sławy literackiej, a w każdym razie dla własnego rozwoju i spełnienia. Warto!

Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 111 112 113 114 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting