Za podróżnego bez biletu uważa się takiego podróżnego, który biletu nie posiada.
O KOBIETACH RAZ JESZCZE PDF Drukuj Email
Czwartek, 07. Marzec 2019 15:45

Z tej sceny, której po raz wtóry użyczyli nam gościnni koledzy ze Strzelińskiego Ośrodka Kultury, już wtedy wielokrotnie padało słowo kobieta odmieniane przez wszystkie przypadki, a także inne osobliwości sfeminizowanego języka, jak naukowczyni czy burmistrzyni. Ba, wybrzmiały nawet takie słowa, jak wywłoka czy lafirynda, które miały swą sceniczną ekspresję, ale pojawiały się na niej usprawiedliwione naukowym przekazem językoznawcy. Wtedy odbywała się tam konferencja, którą czciliśmy ważny fakt historyczny, jakim były przeprowadzone sto lat temu pierwsze wybory z udziałem polskich kobiet. W tym jubileuszowym kontekście staraliśmy się przedstawić problematykę kobiecą w różnych aspektach, wszakże tematu nie wyczerpaliśmy. Dlatego zbliżający się Dzień Kobiet dał nam okazję do zorganizowania aneksu, który pozwolił ponownie skupić się na kobiecych sprawach, zaś udział dwóch przedstawicielek akademickiej kadry Uniwersytetu Wrocławskiego, dzięki ich zainteresowaniom badawczym, dopełnił tematykę o nowe ujęcia. Filozofka – prof. Maria Kostyszak z dużym znawstwem tematu, ale i swadą przedstawiła wkład kobiet do myśli naukowej i filozoficznej.

Kolejny głos profesorski był jakby bliżej życia, bo dotyczył bardzo aktualnej, a często bolesnej kwestii ruchów migracyjnych, które ostatnio niepokoją swoją wezbraną falą. Ten temat w odniesieniu do migrujących kobiet podjęła prof. Patrycja Matusz-Protasiewicz, która realizując swój projekt badawczy, dotarła do obozów dla uchodźców, by w bezpośredniej relacji poznać trudny i w swej materii skomplikowany problem. Sugestywny przekaz prelegentki miał dla uczestników konferencji dużą wartość poznawczą.

Migracja kobiet znalazła obrazowe uzasadnienie w kolejnym wystąpieniu. Dariusz Stepień podzielił się osobistymi wrażeniami z podróży, które pozwoliły mu przyjrzeć się sytuacji kobiet w innych, często egzotycznych krajach. Można było zachwycić się urodą Libanek czy barwnością strojów afrykańskich kobiet, ale też w trudnych warunkach socjalnych czy kulturowych ograniczeniach znaleźć przyczynę kobiecej migracji.

Końcowe wystąpienie Marii Tyws skłoniło do prześledzenia obecności kobiet w świecie, ale tym razem ... w ekskluzywnym świecie sztuki. Kobieta jest w nim częstym motywem ikonograficznym, ale droga od modelki do artystki nie była łatwa i w tym zmaskulinizowanym środowisku z trudem lokowały się kolejne generacje artystek, co kulminowało dla wielu kontrowersyjnym zjawiskiem sztuki feministycznej.

Program konferencji zapewne dał okazję do poważniejszej refleksji na temat społecznej kondycji kobiet, ale niech to będzie wstępem do dalszych, bardziej ludycznych form obchodów tradycyjnego święta w dniu 8 marca. Na tę okoliczność życzymy Paniom nie tylko męskiej adoracji popartej kwiatami i czekoladkami, ale też ugruntowanego poczucia własnej wartości.