Home Spotkania autorskie LITERATURA INACZEJ, CZYLI PO AKTORSKU

Nie kocham cię za to, kim jesteś, ale za to, jaki jesteś, kiedy przebywam z tobą.
LITERATURA INACZEJ, CZYLI PO AKTORSKU Drukuj Email
Środa, 05. Czerwiec 2019 11:18

Do biblioteki to po książki, ale ... nie tym razem. U nas „Literatura Inaczej"! Tekst zostanie wypowiedziany pełnym ekspresji głosem aktorów – lirycznie, humorystycznie, drapieżnie, brawurowo. No i musi paść ze sceny, a zatem Biblioteka zaprasza do Strzelińskiego Ośrodka Kultury. Spektakl już w czwartek – 13. czerwca, o godz. 17.00. Tego nie można przegapić!

plakat laweczka

„Ławeczka" - kameralna sztuka napisana w 1985 roku przez Aleksandra Gelmana, w realizacji Krzysztofa Pulkowskiego zostało uwspółcześniona, skrojona na miarę czasów postfeministycznych. Tak o tym mówi sam reżyser:

„Kiedy przeczytałem tę sztukę, uznałem, że jest passé, démodé, więc uznałem, że trzeba ją trochę odkurzyć, ponieważ uważam, że każda rzecz zrobiona dzisiaj musi mieć współczesny kontekst. No i to zrobiłem - coś skreśliłem, coś dopisałem, ale to drobiazgi, bez ingerowania w istotę tekstu. Jak na dzisiejszą wrażliwość, oryginalny tekst "Ławeczki" jest bardzo męsko szowinistyczny, a mnie chodziło o pokazanie rywalizacji płci, ale też dochodzenie do wspólnoty. Trzeba się najpierw trochę poboksować, żeby się poznać, stąd pomysł na wykorzystanie tanga jako nośnika rytmu, klimatu."

Twórcy spektaklu - aktorzy: Honorata Magdeczko-Capote (Ona) i Krzysztof Rogacewicz (On), Krzysztof Pulkowski (reżyser), Bogumiła Twardowska-Rogacewicz (kostiumy, projekt plakatu), Israel Plasencia (choreografia) i Maksymilian Rogacewicz (muzyka).
Producent – Teatr Maska, Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze.