Home Imprezy dla dzieci TYDZIEŃ DZIECKA

Nie kocham cię za to, kim jesteś, ale za to, jaki jesteś, kiedy przebywam z tobą.
TYDZIEŃ DZIECKA Drukuj Email
Wtorek, 11. Czerwiec 2019 07:01

Kto powiedział, że Dzień Dziecka może być tylko w tym jednym dniu – 1 czerwca?
U nas był obchodzony przez cały tydzień.

Najpierw w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, którego 18. już edycja odbywała się pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom - wychowanie przez sport i czytanie", odwiedziły nas lokalne gwiazdy sportu. Jako pierwszy wystąpił przed dziećmi Pan Łukasz Cisek – zawodnik oraz trener strzelińskiej sekcji łuczniczej „Granit". Trzeba przyznać, że jego sportowy rekwizyt zrobił duże wrażenie. Wszakże nie powtarzano znanej sceny, w której Wilhelm Tell musiał zestrzelić z kuszy jabłko ustawione na głowie dziecka. Panie bibliotekarki i opiekunki dzieci takoż ... odetchnęły z ulgą.

Kolejna dyscyplina sportowa była równie emocjonująca, choć znacznie mniej niepokojąca – w zestawieniu z wielkim łukiem nawet profesjonalna piłka siatkowa wydaje się taka niewinna. Przyniosła ją do nas Pani Kamila Żołądek – była siatkarka UKS Tygrysy Strzelin. Od razu też zrobiła dzieciom trening siatkarski, ucząc je prawidłowego ułożenia dłoni i techniki odbijania piłki. To trochę inna sprawa niż koleżeńska gra w piłkę na podwórku.

Trzeciego dnia pojawiła si ę szczególnie widowiskowa konkurencja sportowa, zwana kiedyś „zośką", której swojskie brzmienie zastąpiono poważnym terminem footbag.
Reprezentował ją doświadczony zawodnik Rafał Kaleta, który w footbagu zgarnął wszystko co było do zdobycia - mistrzostwo Polski i Europy, a nawet świata. O ile w czytaniu zaproszeni na to spotkanie uczniowie mogliby spróbować mu dorównać, to już żonglowanie przyrządem było poza ich zasięgiem. Dlatego tym przyjemniej było przyglądać się jak to robią mistrzowie.

Natomiast w czwartek, dorocznym zwyczajem zapowiadającym oczekiwaną porę wakacji, złożono nam wizytę „Z książką na walizkach". Tym razem - w ramach tej tradycyjnej imprezy, organizowanej od wielu lat przez DBP we Wrocławiu - przybyła do nas pisarka Renata Piątkowska, której utwory dobrze znają także nasi młodzi czytelnicy. Jak przystało na laureatkę Orderu Uśmiechu wszystkich ujęła swoim przyjazną naturą... no i ciepłym uśmiechem. Szybko złapała kontakt z dziecięcą publicznością i przeprowadziła ciekawy wywód o swoich tekstach literackich, uwrażliwiając na zawarty w nich przekaz o całkiem życiowych sprawach. Bowiem obok wątków sensacyjnych poruszyła jakże aktualny problem tolerancji dla inności czy kwestię właściwego traktowania zwierząt. Mimo wagi spraw wszystko podane z humorem, bez natrętnej dydaktyki. Nic dziwnego, że zauroczone autorką dzieciaki, opuszczając miejsce spotkania, koniecznie chciały zabrać ze sobą jej książki. I nie były to książki biblioteczne, ale już ich własne, opatrzone cenną dedykacją Autorki.

Na finał przygotowaliśmy coś wyjątkowego. Organizowana od lat „Noc Bibliotek" tym razem miała postać wydarzenia plenerowego. Noc pod gwiazdami, z których blaskiem konkurował blask żywego ognia.

Zanim jednak doszło do nastrojowego biesiadowania przy ognisku, to odbyły się pouczające pogadanki na temat bezpieczeństwa. Wszakże przybycie naszych gości w mundurach policyjnych nie było interwencją, ale planowaną wizytą o celach całkiem merytorycznych, za którą gorąco (jak to przy ognisku) dziękujemy.

Nawet dziewczyny nie miały oporów, aby wejść do wozu policyjnego. Nie, to nie było tak zwane zatrzymanie, ale ... cele poznawcze.

Wcześniej jednak były różne gry i konkursy (jak widać z nagrodami) ...

... a po drodze na miejsce docelowe, czyli na Wieżę Ciśnień przyszło nam minąć boisko, a więc nie mogło się obyć bez dłuższego i efektywnego zatrzymania.

Ta nocna wyprawa była więc sportowa, poznawcza i konsumpcyjna. A zatem, pełnia!