Home Konkursy KONKURS MICHAŁOWY

Nigdy nie wiemy, co jest, a co nie jest twórczością.
KONKURS MICHAŁOWY Drukuj Email
Poniedziałek, 30. Wrzesień 2019 13:03

Co prawda patron Strzelina - Archanioł Michał nie opiekował się artystami (ta specjalizacja przypada raczej św. Łukaszowi), to jego święto znów uczciliśmy właśnie efektami twórczej pracy młodszych i starszych strzelinian. To już po raz trzynasty przy tej okazji zmobilizowaliśmy ich do kreatywności, organizując konkurs plastyczny. Ten zawsze jest zorientowany na sprawy miasta i społeczności Strzelina, zresztą patron Michał też już był jego bohaterem. Jednak tym razem pragnęliśmy zwrócić uwagę na strzeliński dworzec kolejowy, który odzyskał swój dawny blask i trzeba przyznać, że po przeprowadzonej niedawno renowacji prezentuje się świetnie. Dlatego to on stał się głównym motywem artystycznych realizacji, a przy okazji kontekstem do spełnienia marzeń. Zachęcał do tego temat konkursu – Mój gość na dworcu w Strzelinie. Plon konkursowy, zanim trafił na wystawę w bibliotece, jak zwykle najpierw prezentowany był plenerowo. Trzeba przyznać, że początki jesiennego wybarwienia liści zapewniły mu uroczą oprawę.

Oglądający wystawę mogli nie tylko czerpać wrażenia estetyczne, ale też przekonać się jakich to gości pragną widzieć w naszym mieście młodzi strzelinianie. Oczywiście nie mogło tu zabraknąć fantastycznych bohaterów z bajek czy komiksów, ale pojawiły się też całkiem realne postaci gwiazd estrady, celebrytów czy najbardziej topowych polityków. Podczas uroczystości ogłoszony został werdykt jury, któremu przewodniczył profesjonalny plastyk, a dla nas zaprzyjaźniony czytelnik - Boguś Szychowiak, zaś laureatom wręczono nagrody. Grand Prix przyznano Karinie Rostowskiej – uczennicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie. Brawo!

Jakiż ład i hieratyzm zapewnia ten rygor geometrii. W tym kontekście konik to czysta fantazja.

3a

Na pierwszym miejscu podium dla zwycięzców znalazł się Dawid Jurek, również uczeń tej samej szkoły.

Czyżby wrocławskie krasnoludki pochodziły z rodziny gnomów z niemieckiego Strehlen?

4a

Natomiast zaraz za nim uplasowała się na drugiej pozycji Martyna Kuriata, zdobywając laury dla Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie. Jej praca ewidentnie wskazuje, że Archanioł Michał to już bez wątpienia jest strzeliński, a trzeba przyznać, że jego obecność dodaje blasku.

Pozycję tej placówki wsparła jeszcze laureatka III Nagrody - Maja Jas.

Skąd u niej takie znajomości na najwyższym szczeblu?! Inna rzecz, że chyba nie wszystkie te osobistości chętnie powitalibyśmy w Strzelinie.

6a

Równorzędne Wyróżnienia otrzymali: Filip Nowak – uczeń ze strzelińskiej „piątki".

Taki gość to bez wątpienia wielki zaszczyt, nawet jeśli to obecność duchowa.

7a

Antoś Piekara z „czwórki"...

... niczym czarodziej sfrunął na miotle, trzymając w klatce tajemnicze stworzonko o wielkich oczach. Ostateczny obraz jest więc zapisem wcześniejszego dworcowego performansu.

8a

W gronie wyróżnionych znalazł się też Igor Miłaszewski (również z „czwórki"). Reprezentuje go praca, w której ekspresja czerwieni konkuruje z niepokojem, jaki wnosi obrócona tyłem tajemnicza postać.

Natomiast Nagroda Specjalna przypadła Piotrkowi Kołodziejczykowi. Nie dlatego, że jako uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie był najstarszym uczestnikiem konkursu. Zdecydowała o tym jego osobność. Istotnie, przez oryginalność ujęcia tematu i mroczną tonację praca była - tak w koncepcji, jak i stylistyce - inna, niż wszystkie pozostałe.

10a

Laureatom serdecznie gratulujemy, ale podziękowania składamy wszystkim, którzy zgłosili swoje prace do konkursu, a które w komplecie mogli podziwiać widzowie plenerowej ekspozycji.

Podziękowania należą się również pedagogom, którzy inspirowali swoich wychowanków oraz roztoczyli opiekę nad ich twórczym działaniem.

12a

Ostatnia zmiana Poniedziałek, 30. Wrzesień 2019 13:15