Home Zbiory Zbiory audiowizualne

Najściślejsze stosowanie prawa często bywa największą nieprawością.
Zbiory audiowizualne Drukuj Email
Wpisał Waldemar Pater
Środa, 25. Luty 2009 21:03

zbiory_audiowizualne

Na skróty: 560 audiobooków/800 filmów/wypożyczenia filmów za zwrotną kaucją w Wypożyczalni dla Dorosłych

Zainicjowana w 2009 roku kolekcja, aktualnie obejmuje ok. 1400 tytułów.
Na ofertę składa się:

• ok. 800 filmów na DVD - dominują filmy fabularne, ale posiadamy także filmy dokumentalne (o sztuce, krajoznawcze i przyrodnicze), krajowe i zagraniczne, według klasyfikacji: KINO KONESERA; KLASYKA; DOKUMENTY; ANIMACJE; DLA DZIECI; DRAMATY I OBYCZAJOWE; KOMEDIE; HISTORYCZNE I PRZYGODOWE; KRYMINAŁY, SENSACJE I HORRORY; FANTASTYKA
  • 560 audiobooków na VHS, CD, mp3 - pozycje z klasyki literackiej, także lektury oraz utwory współczesne (głównie beletrystyczne);
  • w planach rozszerzenie oferty o zbiory muzyczne.

CZYTANIE PRZEZ  SŁUCHANIE

Wiadomo, w kontakcie z książką wzrok odgrywa kluczową rolę. Nie oznacza to jednak, że osoby niewidome czy słabowidzące są pozbawione możliwości korzystania z walorów poznawczych oraz niezwykłego świata przeżyć i wrażeń, jakich dostarczają teksty literackie. Nasza placówka, udostępniając zbiory książki mówionej i tej tradycyjnej, ale z dużą czcionką, stara się zaspokoić potrzeby tej grupy czytelników. Ostatnio, po zainicjowaniu współpracy ze Stowarzyszeniem „Larix", nasze możliwości w tym względzie znacznie wzrosły.

plakat-Larix

„Larix", czyli założone w 2003 roku Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, dostrzegając konieczność likwidowania różnych barier dostępu - także do dóbr kultury - zaangażowało się w promocję czytelnictwa wśród osób z dysfunkcją wzroku z wykorzystaniem nowoczesnego standardu cyfrowego. W ramach tego projektu, opartego na współpracy z zainteresowanymi bibliotekami, do których dołączyła również nasza placówka, otrzymaliśmy do nieodpłatnego użytkowania specjalistyczny odtwarzacz (tzw. czytak) oraz kod dostępu do bazy katalogowej. Dzięki temu nasi niedowidzący czytelnicy już teraz będą mogli korzystać z ponad dwóch tysięcy książek polskich i zagranicznych autorów w wersji dźwiękowej, a zasób ten będzie stale powiększany. Są to najwybitniejsze dzieła literatury polskiej i światowej. Dominują powieści, ale amatorzy reportaży, książek historycznych czy popularnonaukowych także znajdą coś dla siebie. Zachęcamy do bezpłatnego skorzystania z tej oferty, przypominając, że jest ona kierowana wyłącznie do osób niewidomych i słabowidzących. Z doświadczenia wiemy, że pewna grupa naszych czytelników poszukuje takich nośników tekstów, które są na miarę ich słabnącego z wiekiem wzroku. Ta propozycja jest dla Was! Zapraszamy do biblioteki.

Ostatnia zmiana Poniedziałek, 17. Luty 2020 10:04