Home

Cytaty

Jedną z korzyści bycia bałaganiarzem jest to, że nieustannie dokonujemy fascynujących odkryć.
Imprezy dla dzieci

imprezy_dla_dzieci

Oferta edukacyjno-kulturalna dla młodych czytelników jest bogata i zróżnicowana. Realizuje ją Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci oraz, w swoim środowisku, Filia w Nowolesiu. Wśród licznych zajęć śwetlicowych i warsztatów (np. czerpania papieru) oraz imprez okolicznościowych, typu andrzejki, walentynki, świętojanki, gwiazdka czy Dzień Dziecka, warto wskazać na własne imprezy o charakterze cyklicznym:

 • Prawdziwi zawodowcy czytają dzieciom o swoich zawodach”,

 • Ferie w Bibliotece”,

 • Wakacyjna Wypożyczalnia Babć” i “Biblioteka na powietrzu” (w okresie wakacji)

 • „4 pory roku w czwartki"

 • doroczne spotkanie z weterynarzem,

 • wycieczka do wrocławskiego ZOO i na Gromnik,

 • wycieczki zawodoznawcze.

Partycypujemy też w ponadlokalnych imprezach seryjnych:

 • Z książką na walizkach”,

 • Światowy Dzień Pluszowego Misia”,

 • Dzień Postaci z Bajek”,

 • „Grupy zabawowe" (dla maluchów z opiekunami)


INFORMACJE BIEŻĄCETEATR PRZYJECHAŁ! PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 02. Sierpień 2018 19:25

3

Kiedy odwiedza nas „Blaszany Bębenek", to widowni trudno utrzymać się na swoich krzesłach. Opowieść o kocie w butach, choć wszystkim doskonale znana, to wciąż wzbudza żywe emocje.

4


Tym razem aktorom również udało się poderwać młodych widzów do wspólnej zabawy.

5


Pokusie nie oparli się nawet towarzyszący dzieciom ich dorośli opiekunowie. No cóż, potrzeba zabawy nie zależy od wieku, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym.

6


 
NA WALIZKACH Z EMILIĄ KIEREŚ PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 08. Czerwiec 2018 13:15

IMG 2396

Kalendarz, a jeszcze bardziej - i to od dłuższego już czasu - pogoda uświadamiają nam, że zbliża się czas wakacji. Pora zatem pakować walizki. Warto włożyć tam również książkę. Dlatego właśnie w tym czasie Dolnośląska Biblioteka Publiczna organizuje na terenie naszego województwa wielką akcję „Z książką na walizkach", promującą czytelnictwo także na wakacje. Doczekaliśmy się 15. edycji, która odbywa się pod hasłem „Polska na szóstkę". W tym roku odwiedziła nas kolejna pisarka znana dzieciom i młodzieży – Emilia Kiereś. Zgromadziło się wielu młodych czytelników, bo to rzadka okazja, aby poznać autora ulubionych lektur.

IMG 2392

Skoro spotkanie z pisarką, to głównym tematem musiało być słowo, które jest przecież tworzywem literackim. Dlatego nasz gość zainicjował wesołą, ale i pobudzającą kreatywność zabawę słowami, a słuchacze ochoczo podjęli to wyzwanie. Wspólnie ze specjalistką od słów odnajdywali ich znaczenia i ekspresję.

IMG 2386

Młodzi czytelnicy dostatecznie zachęceni po spotkaniu z Panią Emilią udali się ... na zakupy. Przedstawiciel wydawnictwa Akapit-Press – Pan Adam przygotował bogatą ofertę książek, choć i tak powodzeniem cieszyły się przede wszystkim pozycje autorstwa bohaterki naszego spotkania.

IMG 2403

Zaraz potem ustawiła się długa kolejka nabywców książek, którzy korzystali z obecności ich autorki, aby wzbogacić swój egzemplarz o autograf. Pani Emilia szeroko rozłożyła zestaw pisaków, aby z tej bogatej palety kolorów sami zainteresowani zdecydowali o wyborze barwy, jaką zyska pamiątkowy wpis. Najczęściej wybierano zieleń. Czyżby wiosenna inspiracja?

IMG 2404

 
WYSTRZAŁOWA NOC BIBLIOTEK PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 04. Czerwiec 2018 13:13

IMG 2391

Jest Dzień Dziecka, a więc ... dzieciaki nie układają się do snu o zwyczajowej porze, ale „zarywają" noc. Tym bardziej, że jest to Noc Bibliotek! Ponieważ nazwa Strzelin zobowiązuje, to nocna zabawa była, jak strzał w 10! Dosłownie. Skorzystaliśmy z gościnności Sekcji Łuczniczej „Granit", a zatem nasze dzieciaki mogły pod okiem trenerów sprawdzić się w konkurencjach strzelniczych.

IMG 2388


Jest nieźle, udało się trafić w tarczę!

IMG 2387


Najbardziej celni łucznicy stanęli na podium. Oczywiście na tym najwyższym stopniu nie mogło zabraknąć samego trenera Łukasza Ciska. Nawet jeśli nie wszyscy nasi zawodnicy znaleźli się na pozycjach medalowych, to dyplom należał się każdemu!

IMG 2408


Po takim sportowym wysiłku wszyscy zasłużyli na posiłek regeneracyjny. Pizza okazała się strzałem w dziesiątkę.

IMG 2412


To dopiero początek, bo następnym miejscem nocnej wizyty była biblioteka. Zazwyczaj spokojna o tej porze, ale w ten jeden dzień w roku wypełniona gwarem nocnych czytelników, którzy niepokoili zaspane książki, oddając się wesołym zabawom. Zabawom literackim, a jakże! Tym razem, w poszukiwaniu wyrazów do hasła mogli opanować całą bibliotekę, gdyż złośliwość organizatorów kazała ukryć je w najbardziej niespodziewanych zakamarkach, tajnych magazynów piwnicznych nie wyłączając.

IMG 2423


Wreszcie wyrazy scalone w hasło (musiało to mieć związek z setną rocznicą niepodległości), a z dzielnymi uczestnikami nocnej zmiany w bibliotece żegnamy się tabliczką czekolady Wedla, która to firma dosładza Polaków już ponad 100 lat.

IMG 2434


 
MIĘDZY ZABAWĄ A PRZESTROGĄ PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 30. Kwiecień 2018 12:08

Jak nie sposób wyobrazić sobie bibliotekę bez książek, tak w obecnych czasach równie trudno wyobrazić sobie bibliotekę bez dostępu do internetu. Znamy czytelników, którzy spędzają u nas wiele czasu właśnie przed monitorem. Wierzymy, że z pożytkiem dla poznania i własnego rozwoju, ale nie należy zapominać, że to bardzo użyteczne medium niesie także poważne zagrożenia. Dlatego zorganizowaliśmy spotkania, na których zaproszeni goście uświadomili namiętnym użytkownikom internetu także jego ciemną stronę. Najpierw Pan Mateusz Rudawa na spotkaniu z młodzieżą przekazał wiele cennych informacji na temat wirusów, które mogą opanować komputer oraz poruszył ważną sprawę hejtu w internecie, co rodzi jeszcze poważniejsze, a bywa, że i tragiczne skutki.

1


Z kolei Pan Łukasz Kuźmiński spotkał się z młodszymi, ale równie zaangażowanymi w sieci trzecioklasistami. Miłym zaskoczeniem dla prelegenta była relatywnie duża świadomość zagrożeń czyhających w internecie u tak młodych jego użytkowników. Nie było im obce zjawisko cyberprzemocy, przekazu szkodliwych treści czy naruszania prywatności. Tym niemniej tych krytycznych, ale jednak fascynatów internetu Pan Łukasz musiał ostrzec przed jego uzależniającą mocą i uwrażliwić ich, że to praktyczne i jakże pomocne narzędzie może też przynieść bolesne szkody. Bez komputera nikt już się nie obejdzie, ale warto z niego korzystać rozważnie.

2

Z zupełnie inną przestrogą była związana zabawa, jaką zorganizowała Biblioteka dla Dzieci z okazji Światowego Dnia Książki. Tutaj w roli głównej był nie komputer, ale ... pralka. Nie było to zaskoczeniem dla miłośników wielce zabawnej książeczki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" autorstwa Justyny Bednarek. Znajduje w niej potwierdzenie obiegowe przekonanie użytkowników automatów pralniczych o tajemniczym znikaniu w nim skarpetek. Była to więc przestroga dla potencjalnych praczy, ale i źródło inspiracji do twórczych przekształceń pozornie zwykłych skarpetek. Autorka dowiodła, że zwinięta w kłębek skarpetka może stać się różą, ale nasze dzieciaki nie ustępowały jej w pomysłowości, nadając skarpetkom najdziwniejsze formy.

3


Natomiast tekturowa pralka z wyciętym otworem na bęben skarpetkowych tworów nie połykała, ale za to spełniła się jako scena dla brawurowych dziecięcych animacji.

4


Ostatnia zmiana Poniedziałek, 30. Kwiecień 2018 12:16
 
Zapraszamy na spotkanie PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 09. Kwiecień 2018 12:10

r jankowski plakat

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL