Home Spotkania autorskie

Cytaty

Nie kocham cię za to, kim jesteś, ale za to, jaki jesteś, kiedy przebywam z tobą.
Spotkania autorskie
Szczególne miejsce w obszarze naszych działań promocyjnych zajmują spotkania autorskie z literatami i artystami. Biblioteka gościła m.in.: pisarzy - Olgę Tokarczuk, Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Kosmowską, Małgorzatę Kalicińską, Łukasza Gołębiewskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Katarzynę Enerlich, Olgę Rudnicką, Michała Jagiełłę; dziennikarzy, reporterów i dokumentalistów – Grzegorza Miecugowa, Joannę Siedlecką, Marię Wiernikowską, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Urbanka, Jolantę Krysowatą; naukowców - Sławomira Kopra i prof. Andrzeja Niwińskiego; podróżników – Bolesława Grabowskiego, Piotra Kowalczyka i Leszka Szczasnego , a także artystę - Tomasza Brodę, aktorki - Krystynę Sienkiewicz i Katarzynę Żak oraz satyryków - Marię Czubaszek , Jacka Fedorowicza i Tadeusza Rossa.
Odrębną kategorię stanowi działalność promującą osiągnięcia lokalnych twórców. Obok spotkań z nimi (z poetką Mirką Szychowiak, z artystami – Elą Bach i Bogusławem Szychowiakiem) prowadzimy stałą witrynę "Nasi piszą", gdzie prezentujemy ich publikacje oraz wykładamy kartki z wierszami miejscowych poetów.

 

INFORMACJE BIEŻĄCEBEZ WSTYDU NA WSTYDLIWY TEMAT Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 18. Styczeń 2017 13:54

DSCN5530


Tematem tego spotkania były toalety i od razu należy dodać, że nie chodzi tu o toalety balowe pięknych dam. Toaleta, sławojka, latryna, klozet, ubikacja czy wręcz kloaka to tzw. temat wstydliwy, którego raczej nie porusza się w dobrym towarzystwie. Tymczasem my – bez wątpienia dobre towarzystwo, w dodatku w szacownej książnicy, odważnie podjęliśmy temat. Ten, choć krępujący, to zarazem ważki – wszak bezwzględność ludzkiej fizjologii nadaje mu odpowiednio duże znaczenie. W końcu ludzkość zawsze stała przed problemem co z TYM zrobić? Pretekstu do zajęcia się tą sprawą z należną jej powagą dostarczyła obecność naszego gościa – Rafała Werszlera, który jest autorem książeczki pod wiele mówiącym (a zarazem kamuflującym) tytule - „Wstydliwy temat ze złotym dachem w tle". Ponieważ autor okazał się nie tylko tropicielem tego zagadnienia ale przede wszystkim jest artystą plastykiem, a zatem zadbał o to, aby jego słowo zostało zilustrowane ... w 3D, zresztą.

DSCN5513


Egzemplifikacja tematu została jeszcze rozszerzona o specjalnie przygotowany pokaz slajdów, na których prześledziliśmy historyczną i kulturową zmienność formy głównego rekwizytu toalety. Temu przeglądowi towarzyszyły komentarze Pana Rafała a ze strony słuchaczy ... na przemian śmiech i zdziwienie.

DSCN5533


Skala emocji była jeszcze większa, bo przy kwiatowych pisuarach Clarka Sorensena pojawiły się nawet doznania (jak by nie patrzeć) estetyczne.

foto clark


 
BARDZO KULTURALNY PONIEDZIAŁEK Drukuj Email
Wpisał Waldemar Pater   
Czwartek, 12. Styczeń 2017 15:27

plakat rafal

 
PISZĄCA STRZELINIANKA U NAS Drukuj Email
Wpisał Waldemar Pater   
Czwartek, 12. Styczeń 2017 13:11

afisz

 
NA CZERWONYM DYWANIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 12. Grudzień 2016 15:23

Jeśli jest się gwiazdą literatury popularnej a nawet otrzymało się dumny tytuł „królowej polskiego kryminału", to czerwony dywan po prostu się należy! Dlatego taki właśnie został przed naszym gościem rozwinięty. Fakt, nie był to drogocenny dywan perski ale liczy się symbol (poza tym świetnie harmonizował kolorystycznie ze strojem). Po nim wkroczyła na swoje honorowe miejsce ... Bonda. Katarzyna Bonda.

DSCN5349


Gdyby Bond był kobietą, to właśnie tak by się nazywał. Nazwisko, jak wiadomo, zobowiązuje, a zatem jeśli należy do osoby piszącej książki, to muszą to być kryminały.
Katarzyna Bonda – dziennikarka, scenarzystka i dokumentalistka, znana jest przede wszystkim jako ich autorka, zaś na jej kolejne powieści czekają liczni miłośnicy tej prozy. Bibliotekarze mają na to twarde dowody – na jej książkach kurz nie osiada.
Potrafi skonstruować zawiłą intrygę i niebanalnych bohaterów a potem ująć to w atrakcyjną formę literacką. Wszystkie te zalety warsztatowego kunsztu sprawiają, że jej książki są - jak to się mówi w żargonie bibliotekarskim - w ciągłym obiegu czytelniczym. Wielu z admiratorów jej powieści skorzystało z okazji bezpośredniego kontaktu z autorką.

DSCN5354


Nie zawiedli się. Pani Kasia nie tylko jest dobrą komentatorką swojej literackiej aktywności ale też osobą bardzo kontaktową, o dużym uroku osobistym a do tego ... piękną blondynką.

IMG 0885


Więcej…
 
GWIAZDA NA GWIAZDKĘ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 06. Grudzień 2016 11:48

bonda plakat-page-001

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL