Home

Cytaty

Jedną z korzyści bycia bałaganiarzem jest to, że nieustannie dokonujemy fascynujących odkryć.
Salonik Artystyczny

  mona

Drzwi do Saloniku zostały otwarte 18 października 2006 roku, a goście tego pierwszego spotkania starali się utrzymać w ryzach salonowej uprzejmości, dyskutując na bulwersujący temat: “Sztuka nowoczesna. - A to skandal!” Potem jeszcze wielokrotnie w salonowym życiu rozważano ważne i kontrowersyjne zagadnienia estetyczne. Zastanawiano się czy sztuka musi być piękna, wolna i czy każdy realizm jest ... realistyczny?

 
 

Mimo, że zdarzają się tzw. tematy drażliwe, to w Saloniku zawsze panuje przyjazna atmosfera. Przy kawie toczą się miłe, towarzyskie rozmowy o sztuce, ilustrowane pokazami materiałów wizualnych. Spotkania odbywają się raz w miesiącu (przeważnie w ostatnią środę miesiąca) w Saloniku Zielonym. Od czasu do czasu salonik zamienia się w salonkę i wyprawia na sesje wyjazdowe.  Zwiedziliśmy już zabytki Wrocławia oraz kolekcje Muzeum Narodowego, Architektury, Archidiecezjalnego, Miejskiego, a także uczestniczyliśmy w spektaklach pantomimy oraz na niszowych scenach Teatru Pieśń Kozła i Teatru ZAR w Ośrodku Grotowskiego. Udało nam się również zwiedzić najciekawsze miejsca Poznania.

 

Nasza “śmietanka” towarzyska chętnie przyjmie kolejnych gości. Zapraszamy!

HARMONOGRAM SPOTKAŃ NA ROK 2020 (1. półrocze):

29.01.'20, g.16.00 Sztuka w sztuce – sztuka o sztuce.

 

26.02.'20, g.16.00 Niebezpieczne związki sztuki i literatury.

 

25.03.'20, g.16.00 W pogoni za niemodnym pięknem.

 

29.04.'20, g.16.00 O sztuce dziwnej i śmiesznej.

 

27.05.'20, g.16.00 Fascynacje Wojciecha Weissa.

 

01.07.'20, g.16.00 Efekty luminarystyczne w obrazach.

 

INFORMACJE BIEŻĄCESALONIK ARTYSTYCZNY NIE TYLKO DLA WYRAFINOWANYCH PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 10. Styczeń 2012 10:14
DSCN1321


Tym, którzy cenią sobie dysputy intelektualne i „mają oko” na sztukę już szósty rok z rzędu polecamy nasze salonowe spotkania, którym patronuje owa … niegrzeczna  Mona Lisa (bardziej z Duchampa, niż z Leonarda).

Harmonogram na rok 2012

25.01.`12, g.16.00  Artysta – typ niepokorny.
29.02.`12, g.16.00  Dama z pieskiem.
28.03.`12, g.16.00  Przedstawienia heroiczne i patetyczne
25.04.`11, g.16.00  Gry i zabawy w obrazach
i z obrazami.
30.05.`12, g.16.00  Artysta i jego modelka.
27.06.`12, g.16.00  Sportowiec jak malowanie.
25.07.`12, g.16.00  Wakacyjne zwiedzanie muzeów.
29.08.`12, g.16.00  Jedziemy na wycieczkę.
26.09.`12, g.16.00  Dizajn czyli projektowanie produktu.
24.10.`12, g.16.00  Sztuka cmentarna.
28.11.`12, g.16.00  Wizje apokaliptyczne.
19.12.`12, g.16.00  Sztuka uwodzenia w sztuce.

SPOTKANIA ODBYWAJĄ SIĘ W ŚRODĘ W SALONIKU ZIELONYM.
Ostatnia zmiana Wtorek, 10. Styczeń 2012 10:22
 
SALONIK ARTYSTYCZNY W SALONACH WYSTAWIENNICZYCH WROCŁAWIA PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 19. Sierpień 2011 12:24
Bywalcy Saloniku, skupieni na sztukach wizualnych, nie mogli przegapić takiej okazji, jak wystawa unikalnej kolekcji tematycznej Wernera Nekesa prezentowana w obu salonach wrocławskiego BWA. Było to fascynujące tropienie pierwocin kina, ale i  solenny, a przy tym atrakcyjny wykład na temat optyki i mimetyzmu w sztuce. Znakomicie dobrane artefakty i niezwykłe instrumentarium stanowią świadectwo odwiecznych ludzkich dążeń do odwzorowywania oglądanej rzeczywistości, wywoływania iluzji, ale także różnych zmyłek i sensacji wzrokowych. Wystawa ma duże walory poznawcze, ale mimo przekazu rzetelnej wiedzy encyklopedycznej z zakresu np. optyki, nie męczy i nie nuży. Ma bowiem trochę staroświecki urok panopticum czy gabinetu osobliwości, co pozwala uczestniczyć w niej jak w ekscytującej zabawie, czasem trochę szalbierskiej i zakazanej. Smak owocu zakazanego ma szczególnie ta część ekspozycji, która dostępna jest w małym salonie Galerii „Design”. Tym dyskretnym pokazem nie dało się jednak speszyć nasze salonowe towarzystwo.  Nie tylko dla odpokutowania, ale i ze szczerego zainteresowania sztuką sakralną, odwiedziliśmy potem Muzeum Archidiecezjalne.
Ponieważ docieraliśmy tam przez Ostrów Tumski, a zatem grupa utrwaliła swoją wrocławską obecność na tle dużej katedry, ale tuż przy jej … zminiaturyzowanej wersji.

 
SALONIK ARTYSTYCZNY W TEATRALNEJ NISZY PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 23. Marzec 2011 21:05
Jest jedno takie przejście we wrocławskim bloku śródrynkowym – sklepione arkadowo, ze ścianą pokrytą malowidłem, którego egzotykę i soczystość barw zapewnili haitańscy artyści.
Przechodząc tamtędy wkracza się w przestrzeń szczególną. To tu znajduje się Instytut Grotowskiego - mekka nawiedzonych teatromanów. Odwiedzając to miejsce i uczestnicząc w spektaklu „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie”,  zafundowaliśmy sobie  niezwykłe doświadczenie artystyczne. Tak jest zawsze w przypadku realizacji Teatru ZAR. Nie padło ani jedno słowo dialogu, a mimo to rzecz była niezwykle wymowna. Emocje zostały obnażone a bolesna refleksja eschatologiczna w szkle zwielokrotniła swoje odbicie. Koncepcja inscenizacyjna, przejmująca uroda pieśni oraz niezwykła perfekcja i ekspresja aktorów w posługiwaniu się ciałem – wszystko to było źródłem naszych głębokich przeżyć. Czy zechcemy o tak intymnych doznaniach rozmawiać już na najbliższym salonikowym spotkaniu? Może to nie jest temat na salonowe dysputy, ale nasz Salonik jest przecież wyjątkowy!
Gdyby jednak potrzeba zwierzeń nie wystąpiła, to z pewnością bywalców Saloniku ożywi prelekcja na temat - „Sztuka żywi się sztuką” (brzmi intrygująco). To wszystko  już na najbliższym spotkaniu  w środę – 23 marca.
 
SALONIK ARTYSTYCZNY ZAPRASZA PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 18. Luty 2011 15:04
Młodzież, korzystając z dobrodziejstwa ferii i uwolnienia czasu, może zajrzeć do Saloniku, w którym nie będzie grzecznie i nudno, bo zapanują żywioły.
W środę – 23 lutego `11, o godz. 16 rozpocznie się ilustrowana prelekcja „Żywioły w sztuce, żywioły w nas”.  Może być tak ekspresyjnie, jak na obrazie Williama Turnera – genialnego malarza, prekursora impresjonistów.
 
POCIĄG DO NIEBA PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 12. Listopad 2010 20:37
DSCF7019


Ta nieco kuriozalna wrocławska instalacja Andrzeja Jarodzkiego zadziwia i jednocześnie fascynuje zarówno formą, jak i ideą. Nasza grupa z Saloniku Artystycznego oglądała ją w nokturnowej scenerii, która tylko spotęgowała ekspresję bryły (autentyczna lokomotywa parowa wraz z torami!), a i uwiarygodniła jej przesłanie. Można było ulec złudzeniu, że ten zjawiskowy wehikuł posiada moc przenoszenia do nieba jeśli nie dosłownie, to w  wymiarze symbolicznym, czyli w sferę marzeń. Ponieważ wkrótce byliśmy widzami spektaklu pantomimy „Stazione Termini”, a zatem pozostaliśmy w obszarze wizjonerskiego, zmetaforyzowanego „kolejnictwa”. Odbyliśmy podróż do Wrocławia (jak na ironię - nie pociągiem, tylko autem) bo mamy pociąg ... do sztuk wszelakich. W naszych planach nie mogło więc zabraknąć również wizyty w muzeum. Tym razem nasza grupa odwiedziła Muzeum Architektury.


Podziwiamy kunszt dawnych rzemieślników, także na przykładzie secesyjnego witrażu.


W takim starym piecu każda baba chętnie by napaliła.


A ten rokokowy kominek znakomicie sprawdza się w roli ozdobnej ramy portretowego medalionu.

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL